Gdy przedmiot finansowania nie ulega zbyt szybkiej amortyzacji. Kredyt samochodowy wiąże się najczęściej z kilkuletnim okresem spłaty. Oznacza to, że zakup auta mającego być "koniem roboczym" firmy raczej w tym przypadku nie będzie dobrym pomysłem. Większość np. samochodów dostawczych wykorzystywanych przez firmy spedycyjne ulega szybkiemu zużyciu. Po okresie spłaty (np. po 5 latach) dalsza eksploatacja takiego pojazdu nie byłaby możliwa. Inaczej sprawa wygląda z samochodami reprezentatywnymi lub z firmowym samochodem właściciela auta.

Gdy przedsiębiorca chce zakupić niewielki, praktyczny samochód o stosunkowo niskiej wartości. Kredyty samochodowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zakupić auto o wartości 40 – 100 tysięcy złotych. Koszty takiego przedsięwzięcia są małe ze względu na niską ratę zobowiązania. Należy jednak pamiętać, że spłata rat będzie się wiązać z mniejszą zdolnością kredytową, a co za tym idzie – z problemami przy zaciągnięciu kolejnego zobowiązania.

Kiedy firma generuje na tyle duże zyski, by móc szybko spłacić kredyt samochodowy. Zakup auta w ramach kredytu samochodowego wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym. Jeśli jednak nasze przedsiębiorstwo generuje na tyle duże zyski, że do spłaty może dojść w kilku lub kilkunastu ratach, to zaciągnięcie "samochodówki" będzie o wiele korzystniejsze, niż skorzystanie np. z leasingu. Przy okazji warto dodać, że kredyty samochodowe mogą mieć też formę zobowiązań typu 50/50 lub kredytów balonowych.

Kiedy firma działa już przez jakiś czas na rynku. Kredyt samochodowy to produkt finansowy, który skierowany jest wyłącznie do podmiotów o stabilnej pozycji rynkowej. Oczywiście nie oznacza to, że młoda, prężnie działająca firma nie może go zaciągnąć. Owszem, może, ale jest to przedsięwzięcie bardzo ryzykowne ze względu na niepewną sytuację rynkową. W przypadku młodych, niewielkich firm (lub startupów) o wiele korzystniejszym rozwiązaniem będzie po prostu leasing.

Kiedy firma może w pewnym stopniu przewidzieć swoją finansową przyszłość. Choć teoretycznie jest to bardzo trudne, to trzeba pamiętać, że zaciągnięcie "samochodówki" wymaga zaplanowania określonych przychodów i wydatków na kilka najbliższych lat. Doświadczony i mądry przedsiębiorca powinien zagospodarować nieco środków, które pomogłyby mu spłacić swoje samochodowe zobowiązanie w przypadku, gdyby jego dochody zostały istotnie zmniejszone. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy zaciągnęliśmy kredyt balonowy lub 50/50.

Podsumowanie

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, spłata rat leasingowych jest zwykle korzystniejsza od kredytu samochodowego. Niemniej zdarzają się i takie sytuacje, w których kredyt samochodowy jest po prostu bardziej opłacalny. Dlatego wybór określonego typu finansowania zakupu nowego auta, zawsze powinien być dokładnie przeanalizowany przez Inwestora.