Kredyt samochodowy w przedsiębiorstwie – kiedy warto go zaciągać?
Przez admin w piątek, październik 23 2020, 15:40 - Permalink
Zaciągnięcie kredytu samochodowego "na firmę" zdarza się dość rzadko i – bądźmy szczerzy – w wielu przypadkach jest niepraktyczne. Niemniej czasem zdarza się i tak, że tylko w ten sposób można zaciągnąć w miarę korzystne zobowiązanie finansowe. Co więcej, istnieją sytuacje, w których to właśnie kredyt samochodowy a nie leasing, jest najlepszy z punktu widzenia przedsiębiorcy.
Kredytowe przypadki przedsiębiorcy – kiedy stawiamy na "samochodówkę"?
Zaciągnięcie kredytu samochodowego to poważna inwestycja dla przedsiębiortwa. Jest to też inwestycja długoterminowa, której wartość może przekroczyć nawet 100 tysięcy złotych. Sprawdźmy zatem, kiedy przedsiębiorcy opłaca się zaciągnąć kredyt samochodowy.
Gdy przedmiot finansowania nie ulega zbyt szybkiej amortyzacji. Kredyt samochodowy wiąże się najczęściej z kilkuletnim okresem spłaty. Oznacza to, że zakup auta mającego być "koniem roboczym" firmy raczej w tym przypadku nie będzie dobrym pomysłem. Większość np. samochodów dostawczych wykorzystywanych przez firmy spedycyjne ulega szybkiemu zużyciu. Po okresie spłaty (np. po 5 latach) dalsza eksploatacja takiego pojazdu nie byłaby możliwa. Inaczej sprawa wygląda z samochodami reprezentatywnymi lub z firmowym samochodem właściciela auta.
Gdy przedsiębiorca chce zakupić niewielki, praktyczny samochód o stosunkowo niskiej wartości. Kredyty samochodowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zakupić auto o wartości 40 – 100 tysięcy złotych. Koszty takiego przedsięwzięcia są małe ze względu na niską ratę zobowiązania. Należy jednak pamiętać, że spłata rat będzie się wiązać z mniejszą zdolnością kredytową, a co za tym idzie – z problemami przy zaciągnięciu kolejnego zobowiązania.
Kiedy firma generuje na tyle duże zyski, by móc szybko spłacić kredyt samochodowy. Zakup auta w ramach kredytu samochodowego wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym. Jeśli jednak nasze przedsiębiorstwo generuje na tyle duże zyski, że do spłaty może dojść w kilku lub kilkunastu ratach, to zaciągnięcie "samochodówki" będzie o wiele korzystniejsze, niż skorzystanie np. z leasingu. Przy okazji warto dodać, że kredyty samochodowe mogą mieć też formę zobowiązań typu 50/50 lub kredytów balonowych.
Kiedy firma działa już przez jakiś czas na rynku. Kredyt samochodowy to produkt finansowy, który skierowany jest wyłącznie do podmiotów o stabilnej pozycji rynkowej. Oczywiście nie oznacza to, że młoda, prężnie działająca firma nie może go zaciągnąć. Owszem, może, ale jest to przedsięwzięcie bardzo ryzykowne ze względu na niepewną sytuację rynkową. W przypadku młodych, niewielkich firm (lub startupów) o wiele korzystniejszym rozwiązaniem będzie po prostu leasing.
Kiedy firma może w pewnym stopniu przewidzieć swoją finansową przyszłość. Choć teoretycznie jest to bardzo trudne, to trzeba pamiętać, że zaciągnięcie "samochodówki" wymaga zaplanowania określonych przychodów i wydatków na kilka najbliższych lat. Doświadczony i mądry przedsiębiorca powinien zagospodarować nieco środków, które pomogłyby mu spłacić swoje samochodowe zobowiązanie w przypadku, gdyby jego dochody zostały istotnie zmniejszone. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy zaciągnęliśmy kredyt balonowy lub 50/50.
Podsumowanie
Z punktu widzenia przedsiębiorcy, spłata rat leasingowych jest zwykle korzystniejsza od kredytu samochodowego. Niemniej zdarzają się i takie sytuacje, w których kredyt samochodowy jest po prostu bardziej opłacalny. Dlatego wybór określonego typu finansowania zakupu nowego auta, zawsze powinien być dokładnie przeanalizowany przez Inwestora.