Podział lokat terminowych przedstawia się następująco :

  • Krótkoterminowe – ten rodzaj lokat zawierany jest na bardzo krótki okres czasu wynoszący maksymalnie 2 miesiące
  • Średnioterminowe- typ lokaty terminowej trwającej od 6 miesięcy do 1 roku
  • Długoterminowe – nie ciesząca się zbyt dużym powodzeniem wśród klientów, zawierana na czas od 1 roku do kilku lat
  • Kwartalne – tak jak sugeruje sama nazwa jest to lokata terminowa zakładana zazwyczaj na 3 miesiące, jest najczęściej wybieraną opcją lokaty bankowej

Cel, który sobie postawimy na samym początku poszukiwań optymalnej oferty lokaty bankowej usprawni nam jej wybór. Należy pamiętać, że długość lokaty i wysokość jej oprocentowania ściśle determinują oczekiwany zysk. Najbardziej korzystna jest lokata wysoko oprocentowania zawierana na krótki okres czasu.

Funkcja BFG

Bezpieczeństwo depozytu to priorytet każdego zwolennika lokat bankowych. Z uwagi na fakt, że nikt nie chciałby paść ofiarą upadłości instytucji finansowej każda lokata jest góry zabezpieczona. Ten rodzaj zabezpieczenia stanowi Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Do jego nadrzędnej funkcji należy ochrona zawartości depozytów i zapewnienie im bezpieczeństwa. Jego obowiązkiem jest pokrycie zwrotów oszczędności z lokat wraz z wypracowanymi odsetkami w przypadku niewypłacalności instytucji finansowej. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ochrania oszczędności zarówno te przechowywane w polskiej i zagranicznej walucie klientów indywidualnych jak i firmowych.

W poszukiwaniu korzystnych ofert lokat bankowych możemy się wesprzeć o analizę porównywarek i kalkulatorów dostępnych online, które umożliwią nam wybór optymalnej oferty.