Kredyt hipoteczny – zdolność kredytowa Niestety największą wadą kredytu hipotecznego jest to, że nie każdy może go otrzymać, na drodze staje wiele różnych trudności. A zatem od marzeń planów i starań uzyskania kredytu hipotecznego do otrzymania go droga jest bardzo uciążliwa i trudna. W przypadku kredytów hipotecznych sytuacja nie wygląda tak prosto jak np. w przypadku kredytu gotówkowego. Sama procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny jest bardzo długa, czasochłonna i uciążliwa. Pierwszym krokiem jest wybór najlepszego banku oraz najkorzystniejszej oferty, tutaj też sytuacja wygląda dość skomplikowanie. Na rynku jest wiele różnych ofert i na pierwszy rzut może się wydawać że są one do siebie bardzo podobne, jednak zdaną ofertą warto zapoznać się szczegółowo i dogłębnie. Następny krok to oczywiście skompletowanie wszystkich dokumentów, a następnie złożenie ich w banku. Później zostaje już tylko oczekiwanie na decyzję banku. Po podpisaniu umowy z bankiem możemy już czekać na przyznanie kredytu.

Zanim jednak do tego dojdzie pamiętajmy o tym, że najważniejszym punktem całej drogi i walki o kredyt jest oczywiście zdolność kredytowa, bez niej żaden bank nie udzieli nam kredytu hipotecznego. Zdolność kredytowa to nic innego jak tylko zdolność do spłacenia wszystkich rat kredytów w przewidzianym zgodnie z harmonogramem terminie. Nasza zdolność kredytowa będzie miała przede wszystkim wpływ na wysokość przyznawanego nam kredytu. Obliczaniem zdolności kredytowej zajmuje się profesjonalny doradca kredytowy i w zasadzie ciężko jest nam przewidzieć i obliczyć swoją zdolność samemu. Każdy bank posiada swoją politykę wewnętrzną i bierze pod uwagę inne czynniki . Ważne jest jednak to, że podejmując pewne działania odpowiednio wcześniej sami możemy poprawić swoją zdolność kredytową. Przed zaciągnięciem kolejnego kredytu warto też spłacić wszystkie mniejsze zadłużenia jakie posiadamy. Pamiętajmy też że warto je posiadać ponieważ to, że mamy już na swoim konie jakieś kredyty i spłacamy je regularnie będzie miało wpływ na naszą historie kredytową która jest również bardzo istotna.

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie Istotnym czynnikiem kredytu hipotecznego na który musimy zwracać uwagę jest oczywiście oprocentowanie kredytu. Jest to bardzo ważny element, mający w dużej mierze wpływ na ostateczny koszt kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego zazwyczaj występują dwa rodzaje oprocentowania:

stałe – wysokość odsetek jest w tym przypadku niezmienna zmienne – wysokość odsetek może ulegać zmianom, zależy to od sytuacji pieniądza na rynku międzybankowym.